Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... procura? este valabila daca o trimit pe mail?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

procura? este valabila daca o trimit pe mail?

Am facut o procura in strainatate pe care am trimis-o prin posta; am trimis-o recomandat din 17 dec dar n-a ajuns nici pana acum. Ce fac ca am nevoie de ea in Romania, o pot trimite notarului prin mail(am scanat-o)? Ce stiti este valabila?

Iar in legatura cu Posta Romana unde pot face o reclamatie? Este posibil sa nu ajunga, nu se pedepseste la noi in niciun fel violarea corespondentei, ca nu e prima data cand mi se intampla sa nu-mi ajunga plicurile?
Buna ziua,

procura trimisa prin email nu poate fi folosita. Trebuie sa asteptati expedierea postala. Sper ca nu ati folosit o simpla scrisoare ci una cu valoare declarata.
Reclamatii puteti adresa Postei Romane - gasiti pe site-ul ei adresa si detaliile.
Nu e cazul unei violari a corespondentei - decat daca puteti proba ca cineva isi insuseste corespondenta dvs. si o deschide.

av. Boncu
Multumesc pentru raspuns, deci nu e valabila, pai si in cazul asta ce pot sa fac? Scrisoarea am expediat-o recomandat, nu simpla, dar ce folos?
Intr-adevar nu pot proba ca-i violarea corespondentei e pierderea ei sau cum s-o numesc?
Prin urmare va rog sa-mi dati si mie un sfat ce solutie sa adopt? Eu am facut procura in 2 exemplare, dar numai cel trimis este apostilat, daca trimit si acest axemplar si nu ajunge nici acesta? Si este bun asa fara apostila?
Nu exista alta forma de trimitere la noi, ca in cei de la posta romana chiar nu mai am nicio baza. Daca trimit cu DHL nu stiu cum e la noi, au sucursale si in provincie sau DHL de la Bucuresti trimite in provincie tot prin serviciul postei romane?
Chiar nu stiu cum sa fac.
DHL-ul e pretutindeni. El şi SRI-ul. :D

Pe de altă parte, unde este necesară acea procură? Ar fi posibil să fie acceptată fără apostilă dacă, prin lege, nu este necesară forma autentică pentru procura respectivă.

Sunt multe instituţii pentru care, chiar dacă legea nu prevede, forma autentică este unica formă (re)cunoscută. ªtiu una şi bună: procură autentică.

Liviu S.Bordaş
Ar trebui sa o trimiteti recomandata dar si confirmare de primire deoarece chiar daca ati trimiso recomandata era necesar sa o trimitei si cu confirmare de primire altfel nu are valabilitate
deci.............