Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatii de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatii de proprietari

Va rog sa ma scoateti din neagra nestiinta.
1)Fondul de rulment este obligatoriu sau nu ,daca da ce il reglementeaza?
2)Fondul de reparatii este obligatoriu sau nu ,daca da ce il reglementeaza?
3)Daca aceste doua sunt obligatorii si cineva nu vrea sa plateasca ,cum poate fi obligat sa plateasca?
Toate acestea in cazul unei asociatii de proprietari formata din 60 apartamente.
Va multumesc cu respect.
Art. 45 alin. 3 din Legea nr. 230/2007 prevede obligativitatea acestor fonduri, iar art. 50 ca Asociaţia de proprietari are dreptul de a acţiona în justiţie pe orice proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.
Multumesc mult,ma mai puteti ajuta cu ceva?cum putem obtine statutul de zona rezidentiala,locuim intr-un ansamblu de 6 blocuri care in viitorul apropiat(speram )sa fie inchis.Multumesc anticipat