Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Certificat competente
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Certificat competente

Certificatul de competente pentru limba engleza obtinut la Bac 2012 cu calificativul C2 poate fi folosit pentru admitere la o facultate in strainatate ? Sau e valabil doar in Romania? La ce foloseste acest certificat?

Nici in Romania nu este acceptat la (toate) facultatile unde se cere un certificat de competenta lingvistica decat daca candidatul este absolvent al unei clase bilingve sau cu predare in limba engleza intensiv. Nu se pot compara cu certificatele Cambridge care au cea mai larga recunoastere si permit admiterea la studii ori angajarea fara test de limba engleza.

Certificatul poate folosi la admiterea in tara (nu mai da test) daca absolventul alege un profil cu predare in limba engleza sau intr-un CV pentru angajare (daca este sustinut de cunostinte temeinice).