Forum Discuţii juridice Executare silită Validare poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Validare poprire

Am o prietena care a divortat. A obtinut la C-lung o sentinta prin care se dispune divortul si plata pensiei de intretinere, dar fara a mentiona retinerea directa pe salariul paratului. Pe langa faptul ca oricum ea nu ceruse in actiune sa se dispuna poprirea pe salariu, iar din faptul ca paratul nu plateste 3 luni de zile, deduc ca la C-lung nu se dispune din oficiu validarea popririi.
Cum intemeiez in drept o actiune de validare a popririi pentru pensia de intretinere? Ma judec cu firma unde lucreaza ca tert poprit si cu fostul sot ca debitor, nu?
Va duceti cu hotararea legalizata la executor.
Dv nu aveti nevoie de o actiune de validare a popririi. Daca la data stabilirii pensiei de intretinere debitorul era angajat, iar la dosarul cauzei exista adeverinta eliberata de angajator, iar instanta, dupa cum spuneti, nu a dispus din oficiu infiintarea popririi, puteti sa va adreseasi instantei cu o cerere prin care sa solicitati dv infiintarea popririi asupra veniturilor.
Daca la momentul stabilirii pensiei debitorul nu era angajat, iar pensia a fost raportata de instanta la venitul minim pe economie, sau s-a angajat ulterior, va trebui sa va adresati unui executor judecatoresc.
Multumesc ptr raspuns!
Paratul era angajat si s-a stabilit pensia de intretinere pe baza salariului.
Cererea de infiintare a popririi ca actiune noua sau o formulez referitor la dosarul de divort?
Cred ca e o actiune noua, intrucat sentinta de divort este definitiva si irevocabila.
Sau fac cerere de completare dispozitiv?
Nu stiu cadrul legal!