Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... INCOMPATIBILITATE
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

INCOMPATIBILITATE

Sotul este contabil sef intr-o UAT iar sotia este contabil in cadrul aceluiasi compartiment financiar-contabil , amandoi fiind functionari publici . Sunt supusi art 95 din legea incompatibilitatii si ce se impune mai precis?
Aici intrati sub incidenta conflictului de interese,exista mai multe tipuri de conflicte de interese cum ar fi :conflict de interes potential,conflict de interes actual sau conflict de interese consumat.Dumneavoastra va aflati in situatia conflictului de interes potential.

Se mai spune conf art 253 din Codul Penal ca nu pot lua parte la luarea unei decizii daca aceasta aduce beneficii materiale pentru:-propria persoana,-sotul sau,-o ruda ori un afin pana la gradul al 2 lea inclusiv,-o persoană cu care s-a aflat în raporturi comerciale ori de muncă în ultimii 5 ani sau din partea căreia a beneficiat ori beneficiază de servicii sau foloase
de orice natură.
Prin funcţionar se înţelege persoana menţionată în alin. 1, precum şi orice salariat
care exercită o însărcinare în serviciul unei alte persoane juridice decât cele prevăzute
în acel alineat.
Fapta funcţionarului public care, în exerciţiul atribuţiilor de serviciu, îndeplineşte un
act ori participă la luarea unei decizii prin care s-a realizat, direct sau indirect, un folos
material pentru aceste categorii, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani şi
interzicerea dreptului de a ocupa o funcţie publică pe durată maximă.
ContSters259084, utilizator