Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune?

Vreau sa ajut un prieten.
X are nevoie de o hartie (un fals) pentru a continua studiile. Y ii spune lui X ca il poate ajuta cu acea hartie, contra unei sume de bani. X depune bani in contul lui Y, insa Y nu ii da nimic lui X. Ceea ce a vrut sa cumpere X este total ilegal. Acum x vrea sa faca plangere la politie. Mentionez ca Y nu putea face rost de vreo hartie, voia doar sa il tepuiasca pe x. Toata discutia intre cei doi a fost purtata la telefon si pe email, insa in email scrie exact despre ce hartie e vorba. Care sunt consecintele pt x daca face plangere,? dar pt y?
Buna seara. Multumesc tuturor pt pareri. Imi pare rau ca raspund mai greu dar timpul nu imi permite.
Sa va spun mai multe detalii. Hartia aceea era defapt o diploma. X stia de la inceput ca diploma este un fals, stia ca este ilegal modul in care o obtine si a fost totusi de acord sa trimita suma de bani inainte. Y l-a mintit pe X ca ii va face el acel fals si il va inregistra tot el la un liceu pt a deveni legal.
Y nu avea vreun gand sa ii faca vreo diploma, sau sa o inregistreze undeva. Voia doar sa dea teapa.
Pe scurt: y i-a zis lui x, da banii ca iti fac eu diploma, iar x naiv, a dat banii inainte si a ramas cu buza umflata.
X imi este prieten, iar cu y am vorbit la telefon si mi-a zis aceeasi varianta a povestii.
Cei doi au ajuns la o "intelegere", Y inapoindu-i lui X o parte din bani.
Insa sunt curios ce patea X daca se ducea la politie si le spunea povestea? Era luat in seama dat fiind faptul ca dorea sa obtina un fals intr-un mod total ilegal? Dar y ce patea?