Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... contopire
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

contopire

daca ai doua delicte si ai condamnare la primul delict de 4 ani si la al doilea de 1 an ,deci pedeapsa cumulata ar fi de 5 ani se poate face contopire de pedepse?multumesc anticipat

Daca cea de-a doua infractiune a fost savarsita inainte de ramanerea definitava a hotararii pentru prima fapta, cele doua fapta se afla in concurs si se pot contopi potrivit. art. 34 C.p. Daca in urma contopirii, pedeapsa rezultanta este de cel mult 4 ani, (adica pentru cea de-a doua infr. sa primeasca o ped. sub 4 ani sau de 4 ani si instanta sa dispuna executarea ped. de 4 ani - cea mai grea, fara aplicarea vreunui spor) si daca sunt intrunite si celelalte conditii prev. de art. 81 lit. b si c C.p., instanta ar putea dispune suspendarea conditionata a executarii ped. Inainte de aceasta contopire se dispune insa anularea susp. cond. a exec. ped.
In situatia in care ultima fapta este comisa dupa ramanerea definitiva a hotararii de condamnare pentru cea dintai, se aplica art. 83 C.p. - revocarea susp. cond. a exec. ped. si va executa ambele ped. cu privare de libertate, nefiind posibila contopirea.

@erikaandreea a scris:
Prietenul meu a fost condamnat in Spania printr-o singura sentinta la o pedeapsa de 4 ani pentru un delict si un an pentru un altul ,hotararea a ramas definitiva la 5 ani.Acum a fost transferat in Romania se poate face contopire de pedepse in cazul lui acesta?

Intervenţie modrator:

@erikaandreea, vă rog să nu mai deschideţi în mod repetat acelaşi subiect întrucât încălcaţi regulamentul de postare . Continuaţi aici discuţia şi aşteptaţi să primiţi răspunsuri.Vă mulţumesc.
are o singura condamnare care contine doua delicte(unu de 4 ani si altul de 1 an)...se poate face contopire de pedepse?
Nu sunteţi foarte clară în expunere, dacă există o singură condamnare pentru 2 infracţiuni, înseamnă că acestea erau infracţiuni concurente şi drept urmare contopirea deja a fost făcută..
Oferiţi ceva mai multe detalii.
intr-o singura sentinta are doua condamnari (un an si 4 ani)hotararea definitiva a ramas la 5 ani .se poate face contopire?condamnarea a fost facuta de statul spaniol.