avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Contopire pedepse
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Contopire pedepse

Buna ziua.
In cazul unei cereri de contopire pedepse, daca pentru una dintre pedepse (cea mai mare) a fost pronuntata liberarea conditionata, se poate solicita mentinerea acestei liberari si pentru pedeapsa rezultata in urma contopirii?
Ultima modificare: Marți, 8 Martie 2011
GeorgeG, utilizator
Liberarea conditionata sau suspendarea conditionata a executarii pedepsei? ce anume mai exact scrie in hotarare?
In urma contopirii pedepselor , in caz de concurs de infractiuni, asa este , se aplica pedeapsa cea mai grea care poate fi sporita pana la maximul special, la care se mai poate adauga un spor.
de solicitat nu puteti solicita dvs., fiindca instanta apreciaza daca puteti executa in libertate pedeapsa, conditionat, adica va trrebui sa va supuneti unor cerinte stricte, pe care, daca le veti incalca, veti merge la inchisoare.
mai mult ca sigur ca va fi arestat si va trebui sa se grabeasca sa faca contopirea cu deducere.
nu inteleg de ce nu a cerut contopire direct in instanta odata cu condamnarea pentru cea de-a doua fapta.
am vazut o singura data ca o instanta sa contopeasca direct din instanta sa considere executata pedeapsa deoarece in urma contopirii nu aplicase spor insa eu nu am considerat-o ca fiiind corecta .
ganditi-va ca in urma contopirii ar putea sa i se aplice si uin spor si atunci ????
Ultima modificare: Marți, 8 Martie 2011
doberv, utilizator
GeorgeG a scris:

Buna ziua.
In cazul unei cereri de contopire pedepse, daca pentru una dintre pedepse (cea mai mare) a fost pronuntata liberarea conditionata, se poate solicita mentinerea acestei liberari si pentru pedeapsa rezultata in urma contopirii?


Se poate.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

GeorgeG a scris:

Buna ziua.
In cazul unei cereri de contopire pedepse, daca pentru una dintre pedepse (cea mai mare) a fost pronuntata liberarea conditionata, se poate solicita mentinerea acestei liberari si pentru pedeapsa rezultata in urma contopirii?


Se poate.

si care ar fi rationamentul din punctul dvs de vedere ?
In urma cu cca 4 ani am obtinut o asemenea solutie in proces de contopire.
Daca pedeapsa aplicata dupa contopire este aceeasi nu ar fi probleme.
Dar depinde de mai multe lucruri...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este corecta sentinta? lex_lex lex_lex Deci, printr-o SP definitiva, inculpatul a fost condamnat la pedeapsa inchisorii de 3 ani, pentru savarsirea a trei infractiuni. Prin aceeasi SP s-a dispus ... (vezi toată discuția)
Contopire si spor de pedeapsa puncuskaa puncuskaa am o pedeapsa de 3 ani cu suspendare sub supraveghere (5 pedepse contopite din care cea mai grea de 2 ani plus 1 an spor) si acum am fost condamnat la 1 an 6 ... (vezi toată discuția)
Contopire amenda administrativa,inchisoare animacikaa animacikaa in urma contopirii pedepselor (5 pedepse cu inchisoare cu suspendare) cu un spor de 1 an 6 luni am un rezultat de 3 ani 6 luni. daca la ultimul dosar reusesc ... (vezi toată discuția)