Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

Buna ziua!
vreau sa ma ajutati in urmatoarea speta:
o societate a concediat individual din motive ce nu tin de persoana angajatului(mai precis a trimis in somaj)mai multe persoane de pe un departament.
de pe un alt departament alti angajati,au plecat cu artcolul 55 litera b.
exista obligativitatea ca societatea sa propuna posturile ramase vacante ,celor ce au fost trimisi in somaj?
precizez ca evenimentele sau petrecut intr-un interval de cateva zile.
va multumesc!
Potrivit Codului muncii, se reglementează obligativitatea redistribuirii in munca in situatiile urmatoare:
Art. 64 :
(1) În cazul în care concedierea se dispune pentru motivele prevăzute la art. 61 lit. c) şi d), precum şi în cazul în care contractul individual de muncă a încetat de drept în temeiul art. 56 lit. f), angajatorul are obligaţia de a-i propune salariatului alte locuri de muncă vacante în unitate, compatibile cu pregătirea profesională sau, după caz, cu capacitatea de muncă stabilită de medicul de medicină a muncii.
(2) În situaţia în care angajatorul nu dispune de locuri de muncă vacante potrivit alin. (1), acesta are obligaţia de a solicita sprijinul agenţiei teritoriale de ocupare a forţei de muncă în vederea redistribuirii salariatului, corespunzător pregătirii profesionale şi/sau, după caz, capacităţii de muncă stabilite de medicul de medicină a muncii.

Este vorba asadar de obligativitatea redistribuirii in cazurile prevazute de art.61 lit.c) si lit.d):
c) în cazul în care, prin decizie a organelor competente de expertiză medicală, se constată inaptitudinea fizică şi/sau psihică a salariatului, fapt ce nu permite acestuia să îşi îndeplinească atribuţiile corespunzătoare locului de muncă ocupat;
d) în cazul în care salariatul nu corespunde profesional locului de muncă în care este încadrat.
De asemenea este in cauza situatia angajatului caruia ii inceteaza contractul de munca din motivele prevazute la art.56 lit.f):"ca urmare a admiterii cererii de reintegrare în funcţia ocupată de salariat a unei persoane concediate nelegal sau pentru motive neîntemeiate, de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti de reintegrare."
costi_smkr a scris:

Buna ziua!
vreau sa ma ajutati in urmatoarea speta:
o societate a concediat individual din motive ce nu tin de persoana angajatului(mai precis a trimis in somaj)mai multe persoane de pe un departament.
de pe un alt departament alti angajati,au plecat cu artcolul 55 litera b.
exista obligativitatea ca societatea sa propuna posturile ramase vacante ,celor ce au fost trimisi in somaj?
precizez ca evenimentele sau petrecut intr-un interval de cateva zile.
va multumesc!

Obligativitatea propunerii posturilor ramase vacante celor care au fost trimisi in somaj este prevazuta de Codul Muncii numai pentru concedierea colectiva, nu si pentru concedierea individuala. Asadar, dispoziţiile art. 72 din Codul muncii îşi găsesc incidenţa numai în cazul în care a avut loc o concediere colectivă, iar nu şi una individuală.