Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident rutier
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident rutier

Am avut accident auto cu motocicleta,circuland pe drum cu prioritate,un sofer a virat stanga,neacordandu mi prioritate, eu lovindul in partea dreapta spate.S-a deschis dosar penal pentru vatamare corporala,conducatorul auto mi-a dat asigurarea RCA pentru deschiderea dosarului de dauna.Motocicleta are dauna totala.Intrebarea mea : deoarece itp-ul motocicletei era expirat,eu nu voi fi despagubit ? asa am fost informat de catre orgaele de politie .Exista vreun articol de lege in care se specifica acest lucru ??? Multumesc

legea asigurarilor.
Sa inteleg ca nu voi fi despagubit deoarece nu aveam ITP valabil , chiara daca nu sunt eu vinovatul?