Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de Odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de Odihna

Se poate stabili prin ROF si cel de ordine interioara perioada de concediu de odihna? Perioada de concediu de odihna se poate limita? Ex: Lucrez in constructii. In regulament se stabilesc 5 zile de concediu in perioada iulie august (cand nu mai lucreaza nimeni) si nu poti intra in concediu daca lucrarea nu este terminata, daca este in intarziere si daca nu ai un inlocuitor. Oricare din aceste conditii indeplinita nu ti se acorda concediu de odihna.
Eu mai am 20 de zile de concediu din care vreau sa execut 10 zile in luna August.
1. Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari, art.144 alin.2 C.mun.

2. Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator. (art.148 alin.1 C.mun.)