Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Există o anumită perioadă de la angajare după care ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Există o anumită perioadă de la angajare după care pot lua ...

Există o anumită perioadă de la angajare după care pot lua concediu de odihnă? Sau, în cazul meu, în care am 21 zile de concediu pe an, după fiecare lună lucrată de concediu, îmi revin 1,75 zile concediu?
Mă poate ajuta cineva cu o bază legală în care se specifică clar că, concediul de odihnă se poate lua după fiecare lună lucrată, fără a fi condiționat de trecerea unei anumite perioade?
Acordarea concediului de odihnă unui salariat nu mai este condiţionată de trecerea unei anumite perioade de la angajare.

Art. 144 C.mun.
.....
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator. (art.148 c.mun.)