Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna obligatoriu intr-o anumita perioada
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna obligatoriu intr-o anumita perioada

Buna ziua,
La firma in care lucrez se va inchide fabrica pe perioada unei saptamani. Aceasta inchidere a fost anuntata concret de abia in luna mai anul acesta. Deoarece nu se va putea lucra in fabrica in perioada respectiva toti angajatii sunt nevoiti sa-ti ia concediu de odihna, desi aceasta perioada nu a fost anuntata cand s-au facut programarile de CO pentru 2012. Deasemenea, nu exista o planificare de CO pe anul 2012 cu semnatura fiecarui angajat.

Acum, care este problema? Exista un angajat care nu doreste sa-si intocmeasca cerere de CO pentru aceasta saptamana, spunand ca el nu doreste concediu in aceasta perioada, si ca el si-a planificat concediu pentru anul acesta, in alta luna. Tinand cont ca efectiv nu va avea ce sa munceasca daca se va prezenta la lucru in saptamana respectiva ce solutii am eu? Cum i se va face pontajul acestui angajat?

Multumesc anticipat pentru ajutor.
MarcelaS, utilizator