Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cerere concediu odihna-OBLIGATORIU DE INTOCMIT?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cerere concediu odihna-OBLIGATORIU DE INTOCMIT?

Salariatii ce isi efectueaza concediul de odihna conform planificarii efectuate mai au obligatia de a inainta o cerere scrisa angajatorului inainte de a intra in concediu?
Am o disputa pe acest subiect cu managerul societatii, dansul sustinand ca nu vede necesitatea acestei cereri decat in cazul salariatilor ce efectueaza concediul de odihna in alta perioada decat cea planificata.
Daca raspunsul este DA, care sunt consecintele in eventualitatea unui control care descopera lipsa tuturor cererilor?

Cu stima,
Monica Lauleanu
1. Are dreptate si angajatorul, vrea sa reduca birocratia.
2. Cine sa va controleze de cereri de CO? Este o problema de organizare interna. Daca in Regulamentul intern nu este prevazuta cerere pentru COprogramat atunci nu se face
3. Cererea ar fi buna numai in cazul in care va exista un litigiu intre angajator si salariat cu privire la efectuarea CO.
In situatia data in care exista o planificare a concediilor de odihna, care se doreste a fi respectata, mai logic ar fi ca salariatul sa fie incunostiintat de conducerea societatii ca potrivit planificarii, incepind cu data de... se afla in concediu de odihna, pina la data de.... Salariatul trebuie sa faca cerere daca doreste fie sa efectueze concediul frationat, fie sa deroge de la planificarea deja stabilita. In oprice situatie consider ca trebuie sa existe un inscris prin care sa se constate data de la care incepe efectiv concediul de odihna si data cind se termina, iar salariatul trebuie sa se prezinte la serviciu.
Sunt de parere ca cererile de CO trebuiesc completate si aprobate de superiorul ierarhic. In cazul unui control , unul din documentele cerute este pontajul. Daca pe pontaj persoana apare in CO si nu exista o dovada clara, atunci pot exista probleme.
Daca unangajat va pleaca si sesizeaza ITM-ul ca i-ati platit banii pe CO neefectuat, fara cererea lui scrisa cum puteti dovedi ca si-a luat concediu? Programarea concediilor este, din punctul meu de vedere, mai mult orientativa, se poate modifica in orice moment.
Daca planificarea concediilor este semnata de angajator si angajati, nu mai trebuie intocmita o alta cerere, se anunta verbal pentru a aminti conducerii. In cazul in care salariatul modifica perioada de co planificata atunci se intocmeste o cerere de co si prezentata pentru aprobare.
Concediu placut:D
nikol.ilea a scris:

Sunt de parere ca cererile de CO trebuiesc completate si aprobate de superiorul ierarhic. In cazul unui control , unul din documentele cerute este pontajul. Daca pe pontaj persoana apare in CO si nu exista o dovada clara, atunci pot exista probleme.
Daca unangajat va pleaca si sesizeaza ITM-ul ca i-ati platit banii pe CO neefectuat, fara cererea lui scrisa cum puteti dovedi ca si-a luat concediu? Programarea concediilor este, din punctul meu de vedere, mai mult orientativa, se poate modifica in orice moment.

Inscriu si eu la cele exprimate mai sus, in practica avem programarea CO, dar pana la sfarsitul anului suporta foarte multe modoficari. Singurul document care sta la baza fisei de ponaj lunara este: condica de prezenta sau cartela magnetica, cererea pentru efectuarea zilelor de CO sau obligatii (zile platite pentru evenimente deosebite), concediu medical si cererile de invoire. Daca in timpul celor 8 ore, un salariat paraseste sediul societati pentru probleme personale, scrie frumos o cerere de invoire in care specifica ca pleaca pentru probleme personale de la ora pana la ora. Un salariat este accidentat in afara societati, eu cum dovedesc ca nu este accident de traseu ? Este foarte greu, este o mare birocratie, dar oameni buni, ce este scris ramane scris !
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic