Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu ingrijire copil

Daca sint in concediu ingrijire copil pot avea incasari PFI?

Raspunsul este pentru crestere copil pana la un an,.doi ani respectiv 3 ani pentru copil cu handicap. Ingrijire copil bonav inseamna cu totul alceva
Articolul 16 (2)Plata indemnizaţiei prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin. (1) şi art. 9 alin. (5) şi (6) se suspendă începând cu luna următoare celei în care:

i)beneficiarul realizează venituri supuse impozitului şi copilul nu a împlinit vârsta de un an, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap;
;;;
(3)Plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului nu se suspendă în situaţia în care beneficiarii acestei indemnizaţii primesc diverse sume în baza legii, contractului colectiv de muncă sau a contractului individual de muncă, acordate în perioada concediului pentru creşterea copilului, altele decât cele rezultate din desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu.
multumesc.