Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Un minor poate amaneta?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Un minor poate amaneta?

Buna ziua , ma poate ajuta cineva daca exista vreo lege ca un minor nu poate amaneta obiecte sau orice alceva la o casa de amanet, chiar daca se prezinta cu un buletin?exista scris uneva in codul civil?
teilary, utilizator
In cazul amanetarii se incheie un contract. Conform art. 1179 Cod civil una dintre conditiile esentiale pentru validitatea contractului este ca partile sa aiba capacitatea de a contracta. Capacitatea deplina de exercitiu a unei persoane fizice incepe la data cand aceasta a devenit majora, adica 18 ani (art. 38 Cod civil). Sunt anumite exceptii de la aceasta prevedere, respectiv capacitatea de exercitiu anticipata, restransa, insa in anumite conditii (art. 40, 41 Cod civil).
Multumesc pentru ajutor