Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general operatiune triunghiulara??? sau???
Discuție deschisă în Contabilitate în general

operatiune triunghiulara??? sau???

Buna ziua,
am urmatoarea situatie:

FIRMA ALFA din Romania
FIRMA BETA din Romania
FIRMA AXY din FRANTA

toate cele trei au cod de TVA , deci sunt platitoare de TVA

Firma AXY din Franta face o comanda scrisa catre firma Alfa pentru a cumpara de la ei produse finite. Aceste produse vor fi transportate si vor ramane pentru prelucrare la firma BETA din Romania.
Interlocutorul tehnic este Beta, declansatorul platii este tot Beta, platitorul este AXY, Factura o intocmeste Alfa catre AXY din Franta.
Cum incadrez contabil aceasta operatiune?
triunghiulara?
o declar in 390?
o facturez cu TVA?

Carmen
nu a inteles nimeni intrebarea mea? sau nimeni nu stie sa raspunda? este prea complicat?

Carmen
Avand in vedere ca ati facturat direct ALFA -> AXY se declara in D390 si nu e operatie triunghiulara, BETA fiind doar partenerul care v-a ajutat sa va duceti la indeplinire obligatiile.

Deci, BETA va factura catre dvs. contravaloatrea serviciilor efectuate.
Multumesc pentru raspuns, dar nu cred ca ati inteles intrebarea mea, sau eu nu inteleg raspunsul.
deci, eu sunt firma Alfa din Romania, platitoare de TVA si eu ( Alfa)facturez la firma AXY din FRANTA care are cod de TVA.
Aceste produse vor ramane in Romania la firma BETA.
In acest caz eu cred ca trebuie sa facturez cu TVA firmei din Franta AXY
In acest caz daca facturez cu tva o mai declar in 390?
imi puteti spune in baza carui articol din codul fiscal facturez aceasta situatie?

Carmen
Beta nu are ce sa imi factureze mie, ca Beta este doar locul unde ramane marfa si urmeaza a fi prelucrata.Eu Alfa nu am nici o comanda sau contract de la Beta ci comanda mea este de la AXY
nimeni nu ma poate ajuta? nu mai rimesc nici un raspuns....