Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata factura lei in euro
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata factura lei in euro

Buna ziua,
Firma noastra romaneasca are contract de prelucrare cu o alta firma romaneasca pentru productie marfa care merge in final la export. Firma care prelucreaza imi factureaza in lei si vrea sa-i achit factura in euro, e legal sa achit in euro?
Astept raspuns, multumesc!
blouemoon, utilizator
Buna ziua,

Multumesc pt. raspuns dar tot nu am inteles. Mai explic o data situatia mea.
Firma noastra A din Romania primeste comanda de la clientul extern B cu care are contract de colaborare. Firma noastra A din Romania lucreaza cu subcontractor pentru prelucrare, respectiv firma C din Romania. Produsele finite de la firma C sunt trimise la firma noastra A care le exporta la clientul extern B. C factureaza lui A si A factureaza lui B. Pot eu A sa-l platesc in Euro pe C?