avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Onorariu notarial succesiuni succesive
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Onorariu notarial succesiuni succesive

Pentru succesiunea unor imobile aflate in indiviziune ( mama si surorile ei ) in termenul de 1 an:
- Nu se impoziteaza succesiunea ?
- Daca sunt doua decese succesive se plateste onorariu notarial de doua ori la
fiecare succesiune ?
- Se plateste TVA separat de onorariul legal ( 486 RON + 0.6 % din ce depaseste 90000 RON ) ?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 17:30, 26 Iulie 2012
1. In termen de doi ani de la deces nu se plateste impozitul de 1% calculat la valoarea bunurilor ce compun masa succesorala.
2. In cazul succesiunilor succesive se platesc doua onorarii si daca este cazul si impozit la ambele sau doar la una din ele, depinde de caz...
3. TVA ul se plateste separat de onorariu, ce ati exemplificat dvs este onorariul calculat pe transe si raportat la evaluarea bunurilor din masa succesorala, exista si birouri care nu platesc TVA, puteti sa va adresati la acestea, insa cele care au TVA acesta se calculeaza separat de onorariu si se percepe ca atare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa succesiune smokye smokye daca succesiunea se face in termen de luni de la deces se plateste ceva taxe? (vezi toată discuția)
Taxa timbru mostenire vs99teo vs99teo Buna ziua, Dezbatem mostenirea la 5 ani dupa decesul mamei.Eu am deschis procesul,tata avand varsta inaintata si greu deplasabil.Nu sunt alti pretendenti si ... (vezi toată discuția)
incheiere succesiune-onorariu este legal? vioric vioric multumesc pentru sfaturi.Pentru eliberare incheiere succesiune dna notar mi-a solicitat 27 milioane.Mentionez ca nu-mi elibera certificat de mostenitor doar ... (vezi toată discuția)