Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa si teren aferent mostenire de la bunici...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa si teren aferent mostenire de la bunici...

Bunicii mei doresc sa-mi lase casa si terenul afent pe numele meu.Exista vreun document prin care pot intra in posesia acestora fara teama ca ulterior acesta va fi contestat de catre membrii familiei? Mentionez ca bunicii mei au un singur copil (mama) iar eu am o sora.
Cat de mult s-ar simplifica formalitatile in situatia in care DOAR mama ar fi de acord cu aceasta situatie? Dar daca atat mama cat si sora mea ar fi de acord? In aceste situatii ce document ar trebui incheiat?

Care ar fi pasii care trebuie urmati? Dureaza mult formalitatile?

Multumesc mult pentru ajutor!
contract de vanzare cumparare cu plata reala a pretului (chiar daca ulterior vor scoate banii din banca pt "Çhletuieli diverse " si ii vor inapoia tot dvs. important e sa poata fi facuta dovada platii pretului pentru ca apoi actul sa nu poata fi considerta ca fiiind o donatie deghizatata.
poate vor fi si alte pareri.
PS: am editat greselile de tastare grabita, scuze.
cassy, utilizator