avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa si teren aferent mostenire de la bunici...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa si teren aferent mostenire de la bunici...

Bunicii mei doresc sa-mi lase casa si terenul afent pe numele meu.Exista vreun document prin care pot intra in posesia acestora fara teama ca ulterior acesta va fi contestat de catre membrii familiei? Mentionez ca bunicii mei au un singur copil (mama) iar eu am o sora.
Cat de mult s-ar simplifica formalitatile in situatia in care DOAR mama ar fi de acord cu aceasta situatie? Dar daca atat mama cat si sora mea ar fi de acord? In aceste situatii ce document ar trebui incheiat?

Care ar fi pasii care trebuie urmati? Dureaza mult formalitatile?

Multumesc mult pentru ajutor!
Cel mai recent răspuns: cassy , utilizator 22:21, 26 Iulie 2012
contract de vanzare cumparare cu plata reala a pretului (chiar daca ulterior vor scoate banii din banca pt "Çhletuieli diverse " si ii vor inapoia tot dvs. important e sa poata fi facuta dovada platii pretului pentru ca apoi actul sa nu poata fi considerta ca fiiind o donatie deghizatata.
poate vor fi si alte pareri.
PS: am editat greselile de tastare grabita, scuze.
Ultima modificare: Joi, 26 Iulie 2012
cassy, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzufruct viager ovi ovi ovi ovi In anul 1992 mama mea a cumparat o garsoniera . Eu am o sora necasatorita, asa sunt si eu .Deoarece nu era loc suficient eu am locuit prin chirii ,,, etc, ... (vezi toată discuția)
Dreptul familiei sau probleme juridice de familie Alexandra_is_ Alexandra_is_ Buna ziua, Va deranjez cu urmatoarea intrebare: ce masuri legale pot lua impotriva concubinului mamei mele ca sa fie evacuat din casa? Casa se afla ... (vezi toată discuția)
Mostenire--am nevoie de sfatul d-voastra ContSters180206 ContSters180206 Buna seara Casa este pe numele bunicilor mei. Dupa moartea lor, mama mea este singura mostenitoare. Mama mea are 2 copii (pe mine(fiul) si pe sora ... (vezi toată discuția)