Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... In baza caror acte normative se stabilesc salariile ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

In baza caror acte normative se stabilesc salariile noilor functionarilor publici in anul 2012?

Va rog sa-mi comunicati In baza caror acte normative se stabilesc salariile noilor functionarilor publici in anul 2012?
Incadrarea si salarizarea s-au facut in conformitate cu L188/199, L284/2010 si L283/2011.
Voli55 a scris:

Incadrarea si salarizarea s-au facut in conformitate cu L188/199, L284/2010 si L283/2011.

284 este inghetata de 283 iar la art 1 alin (1) din 283 se precizeaza: În anul 2012, cuantumul brut al salariilor de bază/soldelor funcţiei de bază/salariilor funcţiei de bază/indemnizaţiilor de încadrare se menţine la acelaşi nivel cu cel ce se acordă personalului plătit din fonduri publice pentru luna decembrie 2011.
Va rog foarte mult, raspundeti-mi la intrebarea: persoana careia i se trasforma postul in functie publica, dupa ce s a recunoscut ca indeplineste conditiile si are o vechime pe post de peste 12 ani este considerat "nou incadrat sau promovat" si se plica art 13 din legea 283 sau li se plica doar art 2Art. 2"
In anul 2012, pentru personalul nou-incadrat pe functii, pentru personalul numit/incadrat in aceeasi institutie/autoritate publica pe functii de acelasi fel, precum si pentru personalul promovat in functii sau in grade/trepte, salarizarea se face la nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare din institutia/autoritatea publica in care acesta este incadrat.

care include si personal numit, incadat...
art.13 include doar nou-incadrat si promovat, art 2 include nou incadrat, numit, incadrat, NU ESTE O DIFERENTA? La trasnsformarea pstului nu se tine seama doar de art 2????
In situatia dvs. se aplica prevederea art.111al.(3)(4)din Legea188/1999

(3) Persoanele încadrate cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată în posturi de natură contractuală care au fost stabilite şi avizate ca funcţii publice vor fi numite în funcţii publice de execuţie dacă îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 54 şi condiţiile de vechime în specialitatea studiilor corespunzătoare clasei şi gradului profesional ale funcţiei publice.

(4) Drepturile salariale ale persoanelor care ocupă funcţii publice în condiţiile alin. (3) se stabilesc potrivit salarizării funcţiilor publice în care au fost numite.

De ex.daca ati fost numita in functia publica de inspector grad profesional superior veti primi salariul aferent functiei .
ContSters136493, utilizator
ondino a scris:

In situatia dvs. se aplica prevederea art.111al.(3)(4)din Legea188/1999

(3) Persoanele încadrate cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată în posturi de natură contractuală care au fost stabilite şi avizate ca funcţii publice vor fi numite în funcţii publice de execuţie dacă îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 54 şi condiţiile de vechime în specialitatea studiilor corespunzătoare clasei şi gradului profesional ale funcţiei publice.

(4) Drepturile salariale ale persoanelor care ocupă funcţii publice în condiţiile alin. (3) se stabilesc potrivit salarizării funcţiilor publice în care au fost numite.

De ex.daca ati fost numita in functia publica de inspector grad profesional superior veti primi salariul aferent functiei .

1. Nu am contract de munca
2. se stabilesc potrivit salarizarii functiilor publice.....care este aceasta salarizare? ce act normativ reglementeaza salarizarea posturilor contractuale transformate in functii publice? Toata legislatia aplicabila este ABROGATA!!!