Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... venituri din asociere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

venituri din asociere

Buna ziua,
Ma tot confrunt cu o problema pe care nu rusesc s-o clarific:
Sunt o persoana care pe langa contractul individual de munca, mai obtin si alte venituri din asociere cu o persoana juridica, microintreprindere, care nu da nastere la o alta persoana juridica.
De la 01.07.2012 platesc si pentru aceste venituri din asociere la CAS si CASS?
Cine le declara si cine le plateste daca trebuie? Impozitul mi se retine si plateste de catre persoana juridica cu care sunt asociat.
Stie cineva sa ma lamureasca?
M-am incurcat in noile reglementari si nu stiu ce sa mai cred.
Va multumesc anticipat.
La societatea cu care aveti asocierea in participatie duceti o declaratie pe propria raspundere (eventual insotita de o adeverinta de salariat) din care sa reiasa statutul dvs. actual.

In acest caz nu vi se mai retine contributia de asigurari sociale (C.A.S.). Contributia de asigurari sociale de sanatate (C.A.S.S.) se plateste pentru toate veniturile: si pentru salarii, si pentru asociere.