Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... retinere bonuri de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

retinere bonuri de masa

Va rog sa imi spuneti daca este corect ca bonurile de masa sa fie retinute ca urmare a neindiplinirii unui anumit plafon de incasari avute cu doua luni in urma(plafon nespecificat in prealabil), ca si sanctiune, fara avertizare prealabila si pentru care s-a retinut impozit din salariul de baza.

In adeverinta de venit eliberata de unitate , bonurile de masa figureaza ca si venituri primite de angajat in perioada in care nu s-au acordat.

Daca acestea au fost comandate, este normal sa fie folosite de catre angajator in alte scopuri decat acordarea acestora angajatului pe numele caruia sunt comandate (stimularea altor angajati sub forma de premii pt rezultate bune etc)

Va multumesc.
Nu este legal sa vi se retina bonurile de masa pentru neindeplinirea target-ului ... insa verificati daca in c..c.m. aplicabil angajatorui sau in reg.intern al acestuia exista clauze privind acordarea alocaţiei individuale de hrană sub forma tichetelor de masă.