Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Constructie de extindere la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Constructie de extindere la bloc

Buna ziua,

Nu stiu daca am ales bine forumul in care voi adresa intrebarile mele, va rog sa ma scuzati daca am gresit.

Locuiesc in sectorul 5 al capitalei, la parterul blocului meu un vecin a extins apartamentul sau in afara blocului, mai exact in gradina blocului, cu o suprafata de 44 mp, adica cu inca un apartament. Constructia este facuta din beton, cu geamuri, ca la carte. Peste aceasta constructie si-a pus o copertina din lemn si tabla. De aici au inceput problemele deoarece unitatile aparatelor de aer conditionat de la etajele superioare pica pe aceasta copertina facand zgomot iar vecinul nostru de la parter este foarte deranjat. Doresc sa stiu daca exista posibilitatea obtinerii unei autorizatii pentru o suprafata atat de mare, mai ales ca acest vecin a spart in totalitate peretele care lega noua constructie de apartamentul sau. Din cunostintele mele, poate gresesc, se poate obtine autorizatie atat cat este suparafata balconului de la etajele superioare dar la noi nu este cazul, balconul fiind "incorporat" in apartament. Va multumesc pentru raspunsuri.
Lidia
Desigur trebuie sa obtina un Certificat de urbanism!
Solicitati-i actele de autorizare a c-tiei deorece trebuia sa aiba si,,acordul Asoc de locatari,,;)
1-Sesizati oficial si solicitati precizari la reprezentantul legal al asociatiei de proprietari=presedintele acesteia
2-Sesizati oficial directia corp control din cadrul primariei
Acel teren apartine ADP, trebuie sa sesizati ADP, Primaria Sector 5 si Inspectoratul de Stat in Constructii pentru modificarile pe care le-a facut apartamentului si pentru constructia (sigur ilegala) pe care a facut-o.
Si ca sa grabiti aceste demersuri e bine sa sesizati si presa. Ce-ati descris dvs este un caz senzational, mai senzational ca mersul pe apa.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Voi actiona conform sfaturilor dumneavoastra, mai putin cel cu sesizarea presei, zona in care locuiesc nu este una tocmai indicata pentru a se face valva pentru ca poate iesi o revolutie in toata regula la aparitia camerelor de filmat la acesti "minunati" vecini :).