Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca in strainatate

Buna.
Am un contract din strainatate de zidarie.Daca vreu sa semnez contractul prin firma mea, ce trebuie sa mai fac? In strainatate cum pot sa duc pe muncitorii mei?
Multumesc!
1. Veti incheia cu partenerul strain un contract de prestari servicii ..

2. Prin detasare veti trimite in strainatate pe muncitorii dvs ... Documentele necesare pentru detaşarea unui lucrător român într-un alt stat membru UE:
- Formularul A1 – confirmă că lucrătorul detaşat este subiect al legislaţiei sociale din ţara
sa şi că este scutit de reglementarea statutară a ţării în care se desfăşoară lucrările.
- Contractul de serviciu - elaborat cu ocazia încheierii unui contract între întreprinderea care
furnizează serviciul şi “client” (director). Din document trebuie să reiasă ce fel de lucrări au
fost contractate şi perioada maximă de timp în care se vor realiza.
- Declaraţia detaşării – necesară pentru monitorizare şi control .
Multumesc. Si toate aceste documente unde se predau? Sau pur si simplu intocmesc si le tin la contabilitate?