avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca in strainatate

Buna.
Am un contract din strainatate de zidarie.Daca vreu sa semnez contractul prin firma mea, ce trebuie sa mai fac? In strainatate cum pot sa duc pe muncitorii mei?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: isty1981 , utilizator 19:46, 30 Iulie 2012
1. Veti incheia cu partenerul strain un contract de prestari servicii ..

2. Prin detasare veti trimite in strainatate pe muncitorii dvs ... Documentele necesare pentru detaşarea unui lucrător român într-un alt stat membru UE:
- Formularul A1 – confirmă că lucrătorul detaşat este subiect al legislaţiei sociale din ţara
sa şi că este scutit de reglementarea statutară a ţării în care se desfăşoară lucrările.
- Contractul de serviciu - elaborat cu ocazia încheierii unui contract între întreprinderea care
furnizează serviciul şi “client” (director). Din document trebuie să reiasă ce fel de lucrări au
fost contractate şi perioada maximă de timp în care se vor realiza.
- Declaraţia detaşării – necesară pentru monitorizare şi control .
Multumesc. Si toate aceste documente unde se predau? Sau pur si simplu intocmesc si le tin la contabilitate?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Documente necesare pentru detasati in romania alina_e alina_e urmeaza sa inchei un contract de colaborare cu o firma din Bulgaria care va detasa in Romania pe o anumita perioada personal ce se va ocupa de constructia unui ... (vezi toată discuția)
Detasare in cehia genni genni 1 Cine imi poate da ceva despre conditiile detasarii in alta tara?...am citit undeva ca pot detasa doar 50% din nr. angajatilor insa nu am gasit cadrul ... (vezi toată discuția)
Detasare sau delegare? coraliana coraliana Buna seara, Reprezinta o societatea din Romania care are un contract pt prestari servicii cu o firma din UE. Salariatii mei ( cu care am contract de ... (vezi toată discuția)