Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... nulitate contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

nulitate contract

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca pot cere anularea unui contract de vanzare-cumparare pe care l-am incheiat cu o societate (SRL) pe motiv ca in acel contract societatea a fost reprezentata de unul dintre asociatii ei si nu de administratorul unic al acesteia.
Am cumparat de la acea societate un autoturism pt care am platit un avans si acum as dori anularea acelui contract. Este suficient acest motiv?

Multumesc
Daca in contract este stipulat ca la incheierea acelui contract trebuie sa fie prezent un administrator si nu un asociat atunci contractul este nul si sigur ca se poate desfinta.
ContSters259084, utilizator
Puteti cere anularea contractului in conditiile in care cel care a reprezentat societatea nu avea calitatea de reprezentant legal. Asociatii au aceasta calitate, ei pot angaja societatea in raporturi contractuale, ba mai mult pot limita puterile administratorului. Asa ca din punctul meu de vedere nu merge motivul invocat de dumneavoastra.
Din punctul meu de vedere atata vreme cat cei din societate nu contesta calitatea de reprezentant legal al persoanei semnatare a contractului, contractul este perfect valabi si nu poate fi anulat pe acest motiv. Faptul ca acum d-voastra v-ati razgandit in privinta masinii si cautati un motiv ca s-o dati inapoi, nu este un motiv plauzibil sa puteti anula un contract. In fond cei din societate pot oricand intocmi o AGA prin care pot sa-mi dea si mie, in fond, dreptul de a-i reprezenta la o vanzare, nu este un drept exclusiv al administratorului societatii.
~ Conținut șters la cerere ~