Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... recunoasterea profesiei in germania
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

recunoasterea profesiei in germania

ce trebuie sa fac ca sa-mi fie recunoscuta diploma de asistenta medicala in germania?
Procedurile de recunoastere sunt diferite de la un land la altul, in Germania existand aproape patru sute de oficii pentru recunoasterea diplomelor si a calificarilor profesionale obtinute in alta tara, fiecare cu proceduri stabilite autonom, mai informeaza comunicatul. Cetatenii straini au la dispozitie un sistem informatizat cu privire la recunoasterea diplomelor de formare straine – ANABIN.
Competenta pentru recunoastere revine autoritatii de land, care administreaza profesia germana si in a carei raza de competenta isi are domiciliul solicitantul. Daca solicitantul este cetatean al unui stat membru UE, al Spatiului Economic European sau al Elvetiei, atunci recunoasterea se realizeaza conform prevederilor stabilite in directivele UE cu privire la recunoastere.
Pentru recunoasterea calificarilor in profesii medicale sunt competente autoritatile de sanatate ale fiecarui land.
Conform cu [ link extern ]
recunoasterea profesiei de asistent medical este asigurata de la nivel de UE, fara a avea nevoie de recunoasterea diplomei. Atentie! Nu diploma este recunoscuta, ci accesul in profesie. Adica trebuie sa dovediti ca ati profesat ca asistent medical (deplin) si ca nu ati primit sanctiuni de suspendare sau radiere din profesie, cu adeverinta de la Ordinul Asistentilor Medicali.

Actele din Romania nu sunt valabile in Germania fara apostila. Ele pot fi traduse oficial in Germania. Eventual pot fi traduse oficial in Romania, dar in acest caz si traducerile notariale au nevoie de apostila.