Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie contract perioada nedeterminata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie contract perioada nedeterminata

Buna ziua,
Pot sa imi dau "demisia la zi" daca inca nu am incheiat cele 90 de de proba care sunt date pt un contract pe per nedeterm? Exista vreo situatia in care angajatorul sa-mi refuze acest lucru chiar daca nu are pe altcineva locul meu? In contract nu e precizat ca pot sa renunt in aceasta perioada fara sa mai stau in preaviz.
Multumesc !
Conform art. 31 alin. 3 Codul muncii pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
Asadar, notificati angajatorul asupra incetarii contractului individual de munca.
Demisia nu se poate confunda cu incetarea raportului de munca pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba.

Încetarea contractului de muncă pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă se realizează prin simpla notificare, care are rolul doar de a înştiinţa cealaltă parte cu privire la intenţia de încetare, nefiind necesara o decizie în sensul încetarii.