Forum Discuţii juridice Executare silită suspendarea executarii silite
Discuție deschisă în Executare silită

suspendarea executarii silite

Buna ziua. Am o nelamurire. In cadrul unei contestatii la executare s-a solicitat de catre debitor sa se supende executarea silita pana la solutionarea contestatiei. Dupa depunerea cautiunii, instanta a suspendat executarea silita pana la solutionarea contestatiei, iar in ceea ce priveste contestatia la executare o respinge.
Acum problema mea este, daca contestatia la executare a fost respinsa, suspendarea executarii opereaza pana la solutionarea definitiva si irevocabila a contestatiei, adica pana la solutionarea recursului formulat?
Decizia instantei de suspendare a executarii silite are drept efect sistarea provizorie a executarii silite - pana la solutionarea recursului promovat la contestatia la executare
Imi pare rau sa va contrazic. Am obtinut o sentinta judecatoresca prin care se precizeaza ca suspendarea executarii silite nu opereaza decat pana la solutionarea in fond a cauzei. Deci pana la solutionarea definitiva numai si nu si irevocabila. Mai ales ca solutia instantei de fond la contestatia la executare a fost de a o respinge.
monica i a scris:

Deci pana la solutionarea definitiva numai si nu si irevocabila.

Avand in vedere ca trebuie apostilate documente care emana de la o autoritate judecatoreasca este necesara apostilarea de catre instanta care a emis sentinta (baza legala O.G. nr. 66 din 1999).
Aplicarea apostilei "definitiva si irevocabila" poate fi depusa numai pe
hotărârile judecătoreşti trebuie să fie legalizate cu mentiunea “definitiva si irevocabila”de instanţa care le-a pronunţat şi semnate cu numele în clar de către grefierul care legalizează hotărârea sau de către preşedintele instanţei şi trebuie ştampilată cu ştampila de preşedinte; NU ªTAMPILA DE ARHIVAR SAU DE REGISTRATURÃ.
Nu se apostileaza copia după sentinţa civilă făcută la notar, ci numai eliberată de instanţă.

ynocentta a scris:

monica i a scris:

Deci pana la solutionarea definitiva numai si nu si irevocabila.

Avand in vedere ca trebuie apostilate documente care emana de la o autoritate judecatoreasca este necesara apostilarea de catre instanta care a emis sentinta (baza legala O.G. nr. 66 din 1999).
Aplicarea apostilei "definitiva si irevocabila" poate fi depusa numai pe
hotărârile judecătoreşti trebuie să fie legalizate cu mentiunea “definitiva si irevocabila”de instanţa care le-a pronunţat şi semnate cu numele în clar de către grefierul care legalizează hotărârea sau de către preşedintele instanţei şi trebuie ştampilată cu ştampila de preşedinte; NU ªTAMPILA DE ARHIVAR SAU DE REGISTRATURÃ.
Nu se apostileaza copia după sentinţa civilă făcută la notar, ci numai eliberată de instanţă.

Stimata Doamna,

Opriti-va... pentru Dumnezeu!!! Ce legatura are apostila? Merge in alta tara cu hotararea?? Lasati sfaturile (cel putin pe anumite ramuri de drept) si apucati-va de altceva!!!
Si la primul mesaj ar trebui sa stiti ca doar in anumite cazuri recursul suspenda executarea (cu totte ca aici nu are nicio legatura dar nu stiti cand aveti nevoie de asa ceva).
Daca s-a respins contestatia la executare suspendarea nu mai are obiect !!! Se da drumul mai departe la executare!

Apropo... Daca stie cineva (vreun executor mai exact sau daca s-a intalnit cinweva cu situatia) cum se poate popri contravaloarea cautiunii??? Pentru ca de multe ori debitorul se plange de bani si totusi are 10% sa plateasca cautiunea. Problema e ca acel cont de consemnari al instantei are un regim special si banii nu pot fi popriti. Are cineva idee daca se poate face ceva in acest sens?