avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1039 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu pre si postnatal - suspendare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu pre si postnatal - suspendare CIM

buna ziua!
am o situatie noua cu o angajata.
la data de 01.06.2012 a intrat in concediu pt sarcina si lauzie, acest concediu s-a continuat pana la data de 31.07.2012. salariata a nascut in data de 20 iulie 2012.
CIM trebuie suspendat cu data de 01.06.2012 cf art. 50 lit. a) din Codul muncii?
pana in prezent nu am primit de la angajata nici un document prin care sa fie anuntat angajatorul privind perioada concediului pentru creste a copilului.
trebuie angajata sa inainteze un document in acest sens sau se va emite un concediul medical pentru perioada urmatoare?
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 15:01, 30 Iulie 2012
Pentru perioada concediului de maternitate , angajata va trebui sa prezinte concediu medical ... pentru CCC , angajata va trebui sa face cerere de acordare a CCC la care va atasa copia certificatului de nastere al copilului ... in baza cererii se va emite decizia de suspendare a c.i.m., avand ca temei legal art.51 alin.1 lit.a C.mun.
Daca angajata doreste sa-si efectueze integral concediul de maternitate ,adica cele 126 de zile pre si post natal,inseamna ca in perioada 1 iunie2012-4 octombrie 2012,pe baza certificatelor medicale prezentate ,contractul de munca al acesteia va fi suspendat de drept in cf. cu prevedrea art.50lita Codul Muncii.
Daca angajata doreste sa efectueze dupa nastere doar cele 42 de zile de concediu postnatal obligatoriu,atunci contractul sau,pe baza certificatelor medicale va fi suspendat de drept in cf. cu prevederea art50lita CM doar in perioada 1 iunie-31 august2012.
Concediul de crestere copil,va trebui sa fie solicitat insa pe baza cererii inaintate de catre angajata.Cererea aprobata va constitui baza intocmirii deciziei de suspendare a contractului de munca pe perioada ccc pana la 1,2ani sau 3 ani in cazul copilului cu handicap.(art.51al1litaCM)
Ultima modificare: Luni, 30 Iulie 2012
ContSters136493, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatoriu 126 zile pre si postnatal????? liliua2008 liliua2008 BUNA ZIUA!! VA ROG SA-MI OFERITI O SOULTIE CU PRIVIRE LA: AM OPREART SUSPENDAREA CIM UNEI PERSOANE CARE A EFECTUAT CELE 42 ZILE OBLIGATORIU POSTNATAL, DAR NU ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil si operarea in revisal elena6ro elena6ro Buna ziua, Avem o salariata care va naste in ianuarie 2015 si la sfarsitul lunii octombrie ar trebui sa intre in concediu prenatal (84 zile). Restul de 42 de ... (vezi toată discuția)
Concediu ingrijire copil suciugeorgeta suciugeorgeta va rog sa imi spuneti,daca se poate,ce pasi trebuie sa urmez in cazul unei salariate care a nascut pe 04.04.2014 si este angajata din 22.03.2014......iar in ... (vezi toată discuția)