Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie si titlu executoriu amenda auto
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie si titlu executoriu amenda auto

Buna ziua,

Am primit acasa o somatie si un titlu executoriu referitor la o amenda de circulatie din 2011 ce nu a fost achitata. Asi vrea sa achit suma de 402 lei dar nu ii am in termenul de 15 zile. Daca incepece executare silita v-a trebui sa platesc si alte cheltuieli in afara de suma din amenda.

Multumesc
Nu, din fericire ! Executorul bugetar nu percepe onorariu. Eventuale taxe bancare, daca vi se pune poprire la banca, sau taxe postale, dar sumee vor fi f mici comparativ cu un onorariu de executor judecatoresc.
Dar daca se se pune proprire pe cont bancar, valoare amenzii este retrasa din cont in intregime? Intreb pt ca salariu imi este virat pe card.
TudorH, utilizator
Nu vi se poate lua decat 1/3 din venit. Daca suma e mai mare decat 1/3 din venit, se vor retrage in mai multe transe lunare.
Va multumesc pentru ajutor.