Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Vot referendum
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Vot referendum

In cazul in care CCR nu valideaza referendumul,eu cetatean ce am votat ce posibilitati legale am sa-mi fie luat in consideratie votul si sa nu fie ignorat?Carei institutii trebuie sa ma adresez?
Nu stiu daca am postat corect in acest topic,rog colegii sa-l redirectioneze daca nu am facut-o eu corect.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Nu stiu care ar fi rostul acestei intrebari .
Eu nu am pus intrebarea doar de dragul postului in forum.
Intrebarea era -o repet-daca pot face ceva in calitate de cetatean pentru a mi se respecta un drept conferit de Constitutie.Nu este vorba de votul in sine pe DA sau NU.
Intentia mea nu este sa starnesc o polemica in acest forum pe teme politice.
Pun aceasta intrebare de cetatean ce am votat si inteleg ca neprezenta la vot este valabila pe cand prezenta se sanctioneaza.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Dreptul conferit de Constitutia Romaniei este legitimat prin validarea votului dvs.
Daca solutia CCR va nemultumeste nu se datoreaza votului dvs. ci totalitatii voturilor care sunt legitimate in baza legislatiei nationale.
Daca ati avea drept de VETO, atunci trebuie sa apelati la legislatia in vigoare care va acorda acest drept pentru a va arata nemultumirea.
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
"Dreptul conferit de Constitutia Romaniei este legitimat prin validarea votului dvs."
Tocmai asta intrebam ce anume imi invalideaza votul daca este un drept conferit.

Votul valabil exprimat nu poate fi invalidat. Procesul electoral da. Vointa dv., manifestata prin acel vot, poate fi doar invinsa de un alt vot, de alta manifestare de vointa.
Vot contra vot, in cazul referendumului. Eu nu pot accepta sa-mi fie opus un non-vot, pentru ca acesta, desi este legal, este profund imoral. De altfel, nu exista non-vot, exista nepasare sau boicot. Niciuna dintre aceste manifestari nu este acceptabila moral. Titularii acestui drept exista alaturi de morti si minori, alcatuind un nu se stie ce. Baletul pe refuz este o insulta la adresa celor care au inteles sa se manifeste cumva, indiferent de care parte. Daca nu exista o opinie clara, poti anula votul, nu ai caderea sa-ti bati joc de nimeni prin boicot.
In ceea ce priveste valorificarea votului, numai alaturi de o majoritate exista aceasta valorificare.
Daca CCR nu valideaza referendumul, avem promisiunea ca dam socoteala. Deci, si asa, se poate considera valorificat. Cinic, nu?!
elena138, utilizator