avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs

Daca intr-un proces una din parti face recurs. Poate acea parte renunta la recurs pentru ca decizia sa devine definitiva si irevocabila?
Cel mai recent răspuns: Roland Mindrila , Avocat 07:09, 1 August 2012
Desigur, retragerea caii de atac este pe deplin posibilă. Retragerea recursului declarat se poate face pana la inchiderea dezbaterilor la instanta de recurs

Se achieseaza la hotararea primei instante.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotãrâre judecãtoreascã irevocabilã miki70_is miki70_is Ce cale de atac are la îndemână una dintre părţile aflate în proces civil după ce a avut loc recursul în care s-a dat o [b]hotărâre irevocabilă[/b] ... (vezi toată discuția)
Cale de atac recurs intel77 intel77 Tocmai am castigat in parte, o actiune civila in 1 instanta ,la judecatorie . Am facut doar eu recurs in termenul legal doar pentru capetele de cerere ... (vezi toată discuția)
Definitivarea hotararii judecatoresti Gela Gavrila Gela Gavrila Buna seara ,doresc o lamurire in ceea ce priveste: suspendarea unei cauze in apelconform art.242 alin.2c.proc.civ.,pentru neprezentarea partilor,termenul de ... (vezi toată discuția)