Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Accesiune imobiliara artificiala - societate in ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Accesiune imobiliara artificiala - societate in lichidare

As dori sa ma ajutati cu un raspuns!

Este admisibila o actiune in constatarea accesiunii imobiliare a unui imobil construit pe terenul proprietatea mea si asupra caruia a incetat contractul de comodat in baza caruia societatea a construit respectivul imobil, in conditiile in care societatea se afla in procedura simplificata de insolventa si dreptul de folosinta fiind deja radiat din cartea funciara?

Multumesc
Parerea mea este ca nu e admisibila.
Faptul ca dvs. ati incheiat un contract de comodat inseamna ca automat prin conventie s-a nascut un drept de superficie.
Dreptul de superficie se transmite o data cu transmiterea dreptului de proprietate al constructiei.
Dreptul de superficie face astfel ineficienta accesiunea imobiliara artificiala.
Ce mi se pare ciudat este faptul ca spuneti ca s-a radiat dreptul de folosinta din CF.

Recomandarea mea este sa consultati un avocat.
La prima vedere as spune ca ar trebui sa cumparati constructia!!!Poate pretul nu e asa de rau daca va fi scoasa la vanzare de lichidator. Dar repet aveti nevoie de ajutor calificat.

av. Ileana Schwarz
am inchis discutia pentru ca ea a mai fost pornita si intr-un alt forum:
www.avocatnet.ro/content/for...

@niky99: avand in vedere faptul ca regulamentul forumului interzice sa deschideti o discutie in doua forumuri diferite, va atentionez ca repetarea acestei idei ar putea duce la banarea temporara sau definitiva din forum.
multumesc.