Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... alipire apartamente
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

alipire apartamente

Stimati consultanti,

situatia pentru care solicit clarificari este urmatoarea:

sint proprietara unica a doua apartamente din aceeasi locuinta, situate la parter si etajul 1. Un apartament mi-a fost donat prin acte autentificate de catre bunica mea, pe cel de al doilea l-am mostenit de la mama mea. Ambele persoane au decedat.
Mentionez ca nu exista alti mostenitori si sint in posesia tuturor actelor de proprietate. Casa a fost construita de familia mea si are regim de inaltime P+1.

Doresc sa inscriu ambele proprietati ca proprietate unica, dat fiind ca ele sint in aceeasi casa.
Am facut dosar cadastral, nu am deschis carte funciara, pentru ca nu am intentia de a vinde.

Ce procedura trebuie sa urmez pentru a inscrie cele doua apartamente ca proprietate unica si ce documente imi sint necesare?

Multumesc,
Diana Petculescu
Mergeti la un notar pentru ca el face Actul de alipire.
~ Conținut șters la cerere ~