avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Arenda cf L16/1994
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Arenda cf L16/1994

Buna ziua!

Poate fi considerat valid un contract de arendare incheiat intre un consiliu local (CL) si o persoana juridica, in luna mai 2011 ?
Imi este neclar daca un CL poate avea calitatea de arendator, conform legii 16/1994 si daca pasunea poate fi data in arenda de catre un CL.

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 17:03, 1 August 2012
Da, CL poate avea calitatea de arendator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de arendare prelungit teslovan florentina teslovan florentina Buna ziua.Am un contract de arendare pasune in zona extravilana cu Primaria localitatii mele .Contractul este incheiat in 2010.Am respectat toate punctele de ... (vezi toată discuția)
Respingerea contractului de concesionare teren isaura isaura Buna ziua, Doresc sa concesionez de la vecinul meu un teren ( pasune) pentru pasunat. Am fost la primaria Turda unde am vrut sa inregistrez contractul de ... (vezi toată discuția)
Terenul arendat il pot vinde? Sara.CD Sara.CD Buna ziua, sunt proprietara unui teren agricol si doresc sa il dau in arenda/chirie (sper ca bine folosesc termenul \"arenda\") unei anumite ... (vezi toată discuția)