avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale retragere bani banci
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

retragere bani banci

Salutari,

Ca persoana fizica, in situatia financiara de acum as fi putut sa retrag banii pe care ii aveam la banci.
Ca firma ce plafon am in casierie sau ce metode am la dispozitie ca sa nu mai las banii la banca ?
Nu sunt necesare explicatii legat de dividende.
Cel mai recent răspuns: CRIS TIMISOARA , utilizator 12:09, 14 Ianuarie 2009
Din cate stiu eu la persoanele juridice s-a defiintat plafonul de casa, deci puteti tine in casierie cat numerar doriti.
puteti retrage banii din banca, dar nu mai mult de 10.000 lei pe zi pentru plati diverse.
pentru sume ce depasesc 10000 lei pe zi trebuie sa aveti justificari: avans salarii, salarii( cu conditia sa prezentati statul de salarii), dividende, restituire creditare societate, achizitii persoane fizice ( trebuie sa prezentati la banca un borderou de achizitii).

plafon de casa nu mai exista, deci puteti tine in casieria unitatii toti banii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividende mai mari de 10.000 lei, modalitate legală de plată PopCristi PopCristi Buna ziua, am de distribuit dividende mai mari de 10000 lei catre administrator, Pot sa plateasc 10000 lei prin casa iar diferenta prin banca? Nu s-ar ... (vezi toată discuția)
Plafon retragere dividende din registru de casa avisdevara avisdevara pot retrage de mai multe ori din casa suma de 10000 lei reprezentand dividende pt 2015 ? (vezi toată discuția)
Plafon numerar la plata dividende vpreda2003 vpreda2003 Buna ziua, Am si eu doua intrebari: 1. Din cate am citit in articolele dvs. din casa se pot plati cash dividende in valoare maxima de 10000 de lei pe zi de ... (vezi toată discuția)