Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale retragere bani banci
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

retragere bani banci

Salutari,

Ca persoana fizica, in situatia financiara de acum as fi putut sa retrag banii pe care ii aveam la banci.
Ca firma ce plafon am in casierie sau ce metode am la dispozitie ca sa nu mai las banii la banca ?
Nu sunt necesare explicatii legat de dividende.
Din cate stiu eu la persoanele juridice s-a defiintat plafonul de casa, deci puteti tine in casierie cat numerar doriti.
puteti retrage banii din banca, dar nu mai mult de 10.000 lei pe zi pentru plati diverse.
pentru sume ce depasesc 10000 lei pe zi trebuie sa aveti justificari: avans salarii, salarii( cu conditia sa prezentati statul de salarii), dividende, restituire creditare societate, achizitii persoane fizice ( trebuie sa prezentati la banca un borderou de achizitii).

plafon de casa nu mai exista, deci puteti tine in casieria unitatii toti banii