avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 263 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividende mai mari de 10.000 lei, modalitate legală ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividende mai mari de 10.000 lei, modalitate legală de plată

Buna ziua, am de distribuit dividende mai mari de 10000 lei catre administrator, Pot sa plateasc 10000 lei prin casa iar diferenta prin banca? Nu s-ar considera framentare nu?
Ultima modificare: Luni, 21 August 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: iscar , utilizator 13:58, 22 August 2017
Buna ziua,
Cat timp tot ce este peste suma de 10.000 ron se plateste prin banca nu e nici o problema.
Am inteles, multumesc.
Dar aici uitati ce scrie. Eu ce sa mai inteleg? Operaţiunile de plăţi în numerar efectuate de persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), către persoane fizice, reprezentând contravaloarea unor achiziţii de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanţe sau alte drepturi şi restituiri de Împrumuturi sau alte finanţări se efectuează cu încadrarea în plafonul zilnic de 10.000 lei către o persoană. Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către o persoană, pentru tranzacţiile mai mari de 10.000 lei.
Da.Se specifica clar ca sunt interzise platile fragmentate - in numerar - catre o persoana,dar Dvs. am inteles ca platiti 10.000 ron in numerar si restul prin banca.Plata fragmentata ar fi fost daca se distribuiau dividende in aga de 100.000 ron de exemplu si Dvs. le achitati doar in numerar, in zile diferite cate 10.000 de ron pe zi (astfel s-ar fi respectat plafonul zinic de 10.000 ron dar este interzis)
Ultima modificare: Marți, 22 August 2017
iscar, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata dividende 2017 ramo1305 ramo1305 Buna dimineata, administratorul unei s.c. doreste sa ridice dividende in valoare totala de 100.000 ron, in decursul a 2 luni consecutive. Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Limita plati persoane fizice 50000 lei sutrif sutrif Buna ziua, Am vandut o masina a carei pret este de 60000 lei. Cumparatorul imi da un avans de 10000 lei. Mai pot incasa 40000 cash in alta zi si doar restul ... (vezi toată discuția)
Distribuire dividende din casierie mircea.nedelcu mircea.nedelcu Buna ziua, Sunt asociat unic. In 2019 am dividende de 75000 RON. Vreau sa-i iau din casierie prin 8 hotararari AGA, este legal acest lucru ? Potrivit ... (vezi toată discuția)