Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividende mai mari de 10.000 lei, modalitate legală ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividende mai mari de 10.000 lei, modalitate legală de plată

Buna ziua, am de distribuit dividende mai mari de 10000 lei catre administrator, Pot sa plateasc 10000 lei prin casa iar diferenta prin banca? Nu s-ar considera framentare nu?
Admin, administrator
Buna ziua,
Cat timp tot ce este peste suma de 10.000 ron se plateste prin banca nu e nici o problema.
Am inteles, multumesc.
Dar aici uitati ce scrie. Eu ce sa mai inteleg? Operaţiunile de plăţi în numerar efectuate de persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), către persoane fizice, reprezentând contravaloarea unor achiziţii de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanţe sau alte drepturi şi restituiri de Împrumuturi sau alte finanţări se efectuează cu încadrarea în plafonul zilnic de 10.000 lei către o persoană. Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către o persoană, pentru tranzacţiile mai mari de 10.000 lei.
Da.Se specifica clar ca sunt interzise platile fragmentate - in numerar - catre o persoana,dar Dvs. am inteles ca platiti 10.000 ron in numerar si restul prin banca.Plata fragmentata ar fi fost daca se distribuiau dividende in aga de 100.000 ron de exemplu si Dvs. le achitati doar in numerar, in zile diferite cate 10.000 de ron pe zi (astfel s-ar fi respectat plafonul zinic de 10.000 ron dar este interzis)
iscar, utilizator