Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plata dividende 2017
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plata dividende 2017

Buna dimineata, administratorul unei s.c. doreste sa ridice dividende in valoare totala de 100.000 ron, in decursul a 2 luni consecutive.
Intrebarea mea este: este corect sa ridice in numerar cate 10.000 ron/zi, in baza hotararii AGA, care va fi intocmita strict pe cei 10.000 ron. ca sa nu se considere plata defalcata catre o persoana fizica?
Adica vor fi intocmite in total 10 hotarari AGA pt ridicare dividende. in zile diferite. Este in regula?
Se vede clar ca este vorba de fragmentare.

Legea 70/2015:
(4) Operaţiunile de plăţi în numerar efectuate de persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), către persoane fizice, reprezentând contravaloarea unor achiziţii de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanţe sau alte drepturi şi restituiri de împrumuturi sau alte finanţări se efectuează cu încadrarea în plafonul zilnic de 10.000 lei către o persoană. Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către o persoană, pentru tranzacţiile mai mari de 10.000 lei.