Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inventar donatii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inventar donatii

Maxime salutari!
Sunt un ONG :D . Ma intereseaza sa aflu cum trec in inventar donatiile(mobilier,electronice si electrocasnice).Trebuie sa li te atribuie o valoare,le trec in inventar cu bunurile cumparate?:O.
Orice detalii puteti sa-mi dati in legatura cu inventarul sunt de folos.
Multumesc anticipat!
Conform OMFP 3055/2009 -pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene- punctul 50 :
"50. - (1) La data intrării în entitate, bunurile se evaluează și se înregistrează în
contabilitate la valoarea de intrare, care se stabilește astfel:
a) la cost de achiziție - pentru bunurile procurate cu titlu oneros;
b) la cost de producție - pentru bunurile produse în entitate;
c) la valoarea de aport, stabilită în urma evaluării - pentru bunurile reprezentând
aport la capitalul social;
d) la valoarea justă - pentru bunurile obținute cu titlu gratuit sau constatate plus
la inventariere
.

În cazurile menționate la lit. c) și d), valoarea de aport și, respectiv, valoarea
justă, se substituie costului de achiziție.
(2) Prin valoare justă se înțelege suma pentru care activul ar putea fi schimbat
de bunăvoie între părți aflate în cunoștință de cauză în cadrul unei tranzacții cu
prețul determinat obiectiv.
Valoarea justă a activelor se determină, în general, după datele de evidență de
pe piață, printr-o evaluare efectuată, de regulă, de profesioniști calificați în
evaluare.
În situația în care nu există date pe piață privind valoarea justă, din cauza
naturii specializate a activelor și a frecvenței reduse a tranzacțiilor, valoarea justă
se poate determina prin alte metode utilizate, de regulă, de către profesioniști în
evaluare"

[ link extern ]
(pagina 23)

si acest ghid :
[ link extern ]
( incepand cu pagina 10)