Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pentru a intra in contabilitate ce trebuie la donarea ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pentru a intra in contabilitate ce trebuie la donarea un bun?

Un salariat vrea sa doneze unitatii angajatoare un bun propriu.
Ce acte trebuie sa se faca pentru bunul donat,
pentru a intra in contabilitate,
pentru introducerea in gestiunea unitatii ?
Conf Cod civil:

Art. 1.011. - (1) Donaţia se încheie prin înscris autentic, sub sancţiunea nulităţii absolute.
(2) Nu sunt supuse dispoziţiei alin. (1) donaţiile indirecte, cele deghizate şi darurile manuale.
(3) Bunurile mobile care constituie obiectul donaţiei trebuie enumerate şi evaluate într-un înscris, chiar sub semnătură privată, sub sancţiunea nulităţii absolute a donaţiei.
(4) Bunurile mobile corporale cu o valoare de până la 25.000 lei pot face obiectul unui dar manual, cu excepţia cazurilor prevăzute de lege. Darul manual se încheie valabil prin acordul de voinţe al părţilor, însoţit de tradiţiunea bunului.

In plus trebuie NIR la receptie.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Evaluarea bunului donat o face donatorul sau trebuie sa o faca unitatea primitoare ?
oanaportar a scris:

Evaluarea bunului donat o face donatorul sau trebuie sa o faca unitatea primitoare ?

potrivit Ordin 3055/2009:

(1) La data intrării în entitate, bunurile se evaluează şi se înregistrează în contabilitate la valoarea de intrare, care se stabileşte astfel:
a) la cost de achiziţie - pentru bunurile procurate cu titlu oneros;
b) la cost de producţie - pentru bunurile produse în entitate;
c) la valoarea de aport, stabilită în urma evaluării - pentru bunurile reprezentând aport la capitalul social;
d) la valoarea justă - pentru bunurile obţinute cu titlu gratuit sau constatate plus la inventariere.

În cazurile menţionate la lit. c) şi d), valoarea de aport şi, respectiv, valoarea justă, se substituie costului de achiziţie.
(2) Prin valoare justă se înţelege suma pentru care activul ar putea fi schimbat de bunăvoie între părţi aflate în cunoştinţă de cauză în cadrul unei tranzacţii cu preţul determinat obiectiv.
Valoarea justă a activelor se determină, în general, după datele de evidenţă de pe piaţă, printr-o evaluare efectuată, de regulă, de profesioniţti calificaţi în evaluare.
În situaţia în care nu există date pe piaţă privind valoarea justă, din cauza naturii specializate a activelor şi a frecvenţei reduse a tranzacţiilor, valoarea justă se poate determina prin alte metode utilizate, de regulă, de către profesionişti în evaluare.

Potrivit Ordonanţa nr. 24/2011 privind unele măsuri în domeniul evaluării bunurilor:

Art. 2. - (1) Activitatea de evaluare poate fi desfăşurată de orice persoană care are calitatea de evaluator autorizat.

Totusi observati ca mai sus scrie " de regulă.." .
Ioan Petru Butariu, Contabil
Directorul vrea sa formeze o comisie de evaluare formata din angajatii institutie:
- un fost programator /informatician, un economist si un inginer de o alta specialitate.
Nu avem specialisti in unitate.

Cum trebuie sa se procedeze ?
1. - Este corecta o asemenea evaluare ?
2. - Comisia ce urmeaza a fi numita este legal constituita ?
oanaportar a scris:

Directorul vrea sa formeze o comisie de evaluare formata din angajatii institutie:
- un fost programator /informatician, un economist si un inginer de o alta specialitate.
Nu avem specialisti in unitate.

Cum trebuie sa se procedeze ?
1. - Este corecta o asemenea evaluare ?
2. - Comisia ce urmeaza a fi numita este legal constituita ?

Eu as contracta o evaluare printr-un evaluator autorizat.