Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitul si onorariul la notar pentru vanzare ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitul si onorariul la notar pentru vanzare apartament

Buna ziua,

Am urmatoarea intrebare...

Taxele si impozitele calculate in valuta se platesc la Finante la cursul BNR din ziua respectiva sau la cursul stabilit de Finante pentru perioada resepctiva.

Multumesc.
Nici tarifele OCPI, nici impozitul pe venitul realizat din înstrăinarea imobilelor, nici onorarul notarial nu se stabilesc în valută.

Doar preţul imobilului poate fi exprimat în valută străină, iar echivalentul acestuia în lei, în vederea stabilirii taxelor şi impozitelor, se calculează la cursul BNR din ziua respectivă.
Multumesc de raspuns,

Dar aici e dilema mea. Impozitul de 2% pe tranzactia imobilului se duce la Finante, care acestea pentru orice acciza, taxa sau impozit care este calculat dintr-o valoare in valuta straina aplica un schimb valutar la cursul stabilit de BCE in prima zi din Octombrie pe anul trect.

Este corect? Legat de onorariu nici aici nu e adevarat, am fost la notar si a calculat onorariul pe care apoi la transformant in lei la cursul BNR la zi. Daca e ilegal sa imi spuneti.

Multumesc
Nu ati scris in contract pretul in lei? Deloc? De ce?
Tranzactia trebuia sa aiba trecut pretul in lei si toate taxele si impozitzele trebuia calculate in aceasta moneda. Ca suntem in Romania si asta e moneda aici.
Sunt unii notari care primesc si valuta , calculand onorariul la cursul oficial al BNR ... ;)