Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... e posibil ca primaria sa amplaseze tarabe pt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

e posibil ca primaria sa amplaseze tarabe pt desfasurare activitati comerciale langa gardul meu la mai putin de 0.5 m fara sa-mi ceara acordul ?

Buna ziua . Detin un teren de 500 mp pe care am un spatiu comercial pe care l-am inchiriat unui comerciant pe o perioada de 10 ani. Terenul are deschiderea la strada de aproximativ 35 ml . Spatiul comercial are deschiderea cam 11 ml din totalul de 35 ml fiind pozitionat cam la mijloc. In rest terenul e delimitat de domeniul public prin gard din placi de beton. De la terenul meu si pana la trotuar sunt aproximativ 8 m la un colt si 1,5 m in celalalt colt ( terenul care e intre proprietatea mea si trotuar se ingusteaza ) teren care apartine tot de domeniul public. Pe acest teren in stanga si dreapta spatiului comercial amplasat pe terenul meu si in imediata apropiere a gardului meu (la aproximativ 50 cm de gard) primaria a amplasat tarabe pe care le-au inchiriat unor comercianti in urma cu 4 ani. Terenul pe care au fost amplasate aceste tarabe este trecut la serviciul urbanism ca " TRECERE CU ACCES PIETONAL IN FAVOAREA LUI X " . X este vecinul meu care in urma cu 5 ani a demarat constructia unei cladiri in care urma sa desfasoare activitati comerciale si in fata caruia sunt amplasate tarabe la fel ca la mine. La 3 luni de la inceperea constructiei vecinul meu a decedat iar urmasii, din cauza crizei economice, in anul 2008 au oprit lucrarile , urmand a fi reluate cand situatia financiara va permite acest lucru. Intre timp primaria , dupa cum v-am relatat mai sus, a amplasat aceste tarabe fara a cere acordul meu sau al urmasilor vecinului chiar in fata proprietatii respectiv a gardului nostru.In timp comerciantii au improvizat acoperis din tabla , prelata , folie , lemne si au folosit ca reazem gardul meu si al lui care in 4 ani s-a deteriorat. Curtile noastre au devenit cosul lor de gunoi. Am sesizat de nenumarate ori primaria asupra acestui aspect dar nu au rezolvat situatia. Ultima oara la inceputul lunii iulie mi-au spus ca nu le mai prelungesc contractul ca nu se mai incurca cu ei "ca oricum nu sunt buni platnici ". In data de 31.07.2012 contractul comerciantilor de la acele tarabe a expirat iar eu am fost in data de 1.08.2012 la cei din primarie care mi-au spus ca va fi o alta licitatie in curand dar ca ei vor sa cosmetizeze zona tarabelor prin amplasarea unor copertine peste acestea si ca pana atunci comerciantii isi vor desfasura activitatea fara ca ei sa-i deranjeze. I-am rugat ca macar sa-i dea de la gard mai incolo ...macar 2 m ca e loc pana la trotuar suficient in partea stanga....nu a fost nimeni sa ma asculte. Daca le-am spus ca o sa-mi caut dreptatea la tribunal unul din raspunsuri a fost : ai grija ce faci ca poate nu o sa mai ai la cine sa inchiriezi... pui ceapa si morcovi si sigur o sa ai timp sa faci bani din agricultura pana o sa mai obtina cineva pe spatiul si terenul tau vreo autorizatie de orice fel de la NOI ! am vorbit si cu cativa avocati si nu au fost incantati de ideea de a se rafui cu primaria ! Chiriasul meu m-a intrebat daca poate sa inlocuiasca o parte din gardul care e pe partea cu tarabele cu o poarta pe role care sa-i permita accesul din strada lui si al clientilor care doresc sa achizitioneze produsele expuse si in curte aceste produse in momentul de fata nefiind vizibile din cauza tarabelor si a improvizatiilor existente , clientii fiind nevoiti sa intre prin magazin si dupa aceea sa iasa in curte pentru a vedea si alte produse expuse.
Intrebarea 1 : nu era normal ca in momentul in care s-a hotarat la nivel de primarie amplasarea tarabelor in acel loc, sa fim chemati si intrebati daca ne dam acordul ?
Intrebarea 2 : pentru constructia de copertine precum si pentru urmatoarea perioada in care tarabele vor fi in continuare in situatia descrisa de mine mai sus nu trebuie sa-mi dau acordul scris ?
Intrebarea 3 : ce trebuie sa fac legal ca primaria sa nu mai amplaseze tarabele in imediata apropiere a proprietatii mele ?
Intrebarea 4 : daca doresc sa inlocuiesc o parte din gardul de la strada cu unul mobil pe role care sa se deschida in timpul zilei si seara sa-l inchid trebuie sa cer acordul primariei ?
Intrebarea 5 : e posibil legal sa le stric sau macar sa le intarzii planurile astfel incat ei sa nu mai amplaseze acele tarabe langa mine ?

In speranta ca ma va ajuta si pe mine cineva cu o solutie la problema mea va multumesc anticipat !

Din cate stiu eu, atata vreme cat si d-voastra aveti acolo tot spatiu comercial, nu aveau datoria sa va ceara acordul. Singura problema este ca nu au amenajate locuri pentru depozitare gunoaie, etc. nu ca sunt langa gardul d-voastra. Cand veti avea destinatia de locuinta in acea constructie,nu tiu cum suna autorizatia de constructie, lucrurile se vor schimba.