Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Refuzul Testului de paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Refuzul Testului de paternitate

Buna ziua, intrebarea mea e putin diversa, vad ca toti fug de recunoasterea copilului imputata de mama care vrea un tata copilului ei,
eu sunt o femeie insarcinata, fostul iubit nu a vrut copilul , a plecat de langa mine , ar fi vrut avort , insa eu am decis sa il tin si sa imi dedic viata oferindu-i tot ceea ce pot. Atitudinea lui de a fugi de probleme,si de a fugi la mamica ,nu e la prima abatere, iar apoi comportamentul inadecvat la adresa mea de cand am decis sa tin sarcina si amenintarea cum ca copilul va creste langa el ,ma ingrijoreaza si ma face sa pun la indoiala gradul sau de responsabilitate si labilitatea sa emotionala. Deci daca eu vreau copilul si nu doresc sa il recunosc pe el ca si tata , poate el sa il recunoasca daca eu nu doresc ????
Da,el poate sa il recunoasca.
Daca nu va recunoaste copilul puteti deschide proces fara a fi insa obligata.
art. 425 referitor la stabilirea paternitatii zice in felul urmator:
(1) Acţiunea în stabilirea paternităţii din afara căsătoriei aparţine copilului şi se porneşte în numele lui de către mamă, chiar dacă este minoră, sau de către reprezentantul lui legal.
(2) Ea poate fi pornită sau, după caz, continuată şi de moştenitorii copilului, în condiţiile legii.
(3) Acţiunea în stabilirea paternităţii poate fi pornită şi împotriva moştenitorilor pretinsului tată.

Paternitatea se prezumă dacă se dovedeşte că pretinsul tată a convieţuit cu mama copilului în perioada timpului legal al concepţiunii ( prezumtia legala de conceptia - intre a 300-a zi si a 180 a zi inainte de nastere ).
Regula in ceea ce priveste custodia copilului este-custodia comuna!

Refuzul presupusului tata de a face testul de paternitate poate fi considerat o recunoastere a paternitatii copilului.
Buna si multumesc,
de custodia comuna stiam , am citit si am sesizat schimbarile aduse la aceasta parte insa,
paternitatea nu doresc eu sa o faca fostul
eu nu vreau sa el sa recunoasca copilul, doresc sa poarte doar numele mamei.
Depinde de ceea ce vrea el.
Copilul va purta numele mamei si daca el va dori va deschide proces.
Cred insa ca va pierde procesul si copilul va ramane cu numele mamei.