Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie si salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie si salariu

Buna ziua,
am 54 ani, 35 ani vechime (cu armata si facultate)
Pensia pentru limita de varsta - este fara penalitati? La ce varsta se poate obtine?
Este posibila cumularea pensiei cu salariul? (La pensia anticipata adaug si indemnizatia de 50% ca membru al Uniunii scriitorilor)

Pensie pt. limita de varsta la 65 de ani.Pensie anticipata la 60 de ani,stagiu de cotizare de 43 de ani(35+8).Pensie anticipata partiala la 60, stagiu complet de cotizare 35 de ani(fara armata si facultate),cu o penalizare de 0,75% pt. fiecare luna de anticipare.Verificati in statutul Uniunii scriitorilor daca indemnizatia se acorda si in cazul iesirii anticipate la pensie.
Valentin Mester, utilizator