avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie si salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie si salariu

pensie si salariu

Buna ziua,
am 54 ani, 35 ani vechime (cu armata si facultate)
Pensia pentru limita de varsta - este fara penalitati? La ce varsta se poate obtine?
Este posibila cumularea pensiei cu salariul? (La pensia anticipata adaug si indemnizatia de 50% ca membru al Uniunii scriitorilor)

Cel mai recent răspuns: Valentin Mester , utilizator 11:07, 4 August 2012
Pensie pt. limita de varsta la 65 de ani.Pensie anticipata la 60 de ani,stagiu de cotizare de 43 de ani(35+8).Pensie anticipata partiala la 60, stagiu complet de cotizare 35 de ani(fara armata si facultate),cu o penalizare de 0,75% pt. fiecare luna de anticipare.Verificati in statutul Uniunii scriitorilor daca indemnizatia se acorda si in cazul iesirii anticipate la pensie.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 August 2012
Valentin Mester, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand ma pot pensiona anticipat doru anghel doru anghel Sunt nascut in 7 dec 1953. Am facut facultate la zi intre 1972-1977. M-am angajat in 11 august '77. Nu am grupe. Am 3 pauze in cartea de munca in ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata MariaRodica MariaRodica sotul meu este profesor data nasterii 6 mai 1951 si doreste pensionarea anticipata ; are stagiul de cotizare 36 ani (vezi toată discuția)
Cind pot depune dosarul de pensie anticipata vlad george vlad george sint nascut in anul 1952,sex masculin,incadrat in munca din anul 1971 pina in prezent,am o vechime in munca de 43 de ani cu tot cu armata(stagiu ... (vezi toată discuția)