Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie maternitate

Buna, doresc si eu sa stiu sigur, am citit din foarte multe surse,
fiind cu contract de munca , cotizand 7 luni pana la nasterea copilului,
voi benefia de indemnizatia pentru maternitate ??
1. Daca va referiti la concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) acesta se acorda daca aveti minim o luna lucrata cu contract individual de munca (CIM).

2. - Daca va referiti la concediu pentru crestere copil (CCC) acesta se acorda numai daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului ati avut venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).
- Pentru a primi indemnizatia pentru CCC nu este relevant daca ati platit sau nu contributiiloe si impozitul pe salariu ci numai daca ati avut venituri profesionale impozabile, asa cum am spus mai sus.

3. Spuneti ce statut ati avut in cele 5 luni inainte de a va angaja cu CIM.