Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Suspendarea indemnizatiei pentru CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Suspendarea indemnizatiei pentru CCC

Buna ziua,

Sunt in concediu de crestere a copilului timp de 2 ani, dar vreau sa ma intorc la lucru mai repede. Ce acte si unde trebuie depuse sa nu mai primesc indemnizatia?
Mentionez ca este un loc de munca nou, pentru ca inainte de CIC am fost somera.
Multumesc
1. Plata indemnizatiei pentru CCC se suspenda incepand cu data cu care obtineti venituri profesionale impozabile (salariu).

2. Pentru aceasta va prezentati la Primarie (unde ati depus actele pentru CCC) cu o copie dupa CIM pe care il veti incheia cu angajatorul si veti completa o cerere de suspendare a indemnizatiei pentru CCC.

3. Indemnizatia pentru CCC va fi suspendata adica atunci cand veti dori puteti sa reintrati in CCC pana acesta va implini 2 ani.

4. In momentul in care incepeti activitatea va duceti si la Agentia de Somaj, cu o copie dupa CIM, sa va inceteze perioada de somaj (care a fost suspendata pe perioada cat ati fost in CCC).
multumesc!!!