Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... reintoarcere in CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

reintoarcere in CIC

Buna ziua,
Eu am fost in CIC (am revenit la serviciu) si a intrat sotul in CIC. Acum din mai multe motive trebuie sa intru eu iar in CIC. Se poate asta? Ce acte mi-ar trebui?
Va multumesc.
1. Puteti oricand sa reintrati in CCC.

2. - Faceti o cerere catre angajator prin care solicitati suspendarea contractului individual de munca (CIM) pentru a reintra in CCC.
- Cu o copie dupa decizia de suspendarea a CIM si cu decizia de la AJPIS de suspendare a indemnizatiei CCC pentru sot mergeti la Primarie si solicitati reluarea in plata a indemnizatiei pentru CCC.
Multumesc pt raspuns. Pot sa continui CCC pana la sfarsit? Nu am doar o luna? Am solicitat 2 ani, eu am stat 2 luni, apoi sotul 4 luni, eu pot iar pana la 2 ani?
Da, puteti sta pana la implinirea varstei de 2 ani de catre copilul dvs..
1. Indemnizatia pentru CCC se plateste pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.

2. Incepand cu ziua urmatoare inceteaza plata indemnizatiei.