Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carnet de munca neprimit la data angajarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carnet de munca neprimit la data angajarii

Buna ziua. La data angajarii nu s-a adus carnetul de munca si nici pana la data plecarii. Dupa 6 luni persoana in cauza pleaca. In situatia data eu ca angajator trebuie sa-i dau un document din care trebuie sa reiasa vechimea. Intocmesc o adeverinta care respecta un anumit continut se semneaza, se stampileaza, se trimite la ITM si apoi se preda angajatului. Este corecta procedura asta?
Multumesc frumos.
Da, este corecta aceasta procedura.
Noul angajator ii va trece in carnetul de munca datele din adeverinta emisa de catre fostul angajator.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Depinde de ITM , unele nu mai vizeaza adeverinte de vechime decat daca salariatul nu are carnet de munca si nu are peste 30 zile de la angajare. In acest caz se da salariatului adeverinta nevizata la ITM,stampilata de angajator .
adelaida_07, utilizator
Da, aveti dreptate. Am si auzit de asa ceva, am si vazut astfel de adeverinte (fara stampila ITM). Un asemenea scenariu ridica o alta problema, si anume: adeverinta nevizata de ITM o treci sau nu in carnetul de munca? Dupa parerea mea nu se trece, dar se pastreaza la carnet.
Adeverinta este valabila si se trece in carnetul de munca chiar daca nu are viza ITM. De ce nu depuneti carnetul de munca sa va fie inscrisa perioada in carnet? Veti fi mai linistita in aceasta situatia.