Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carnet de munca neprimit la data angajarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carnet de munca neprimit la data angajarii

Buna ziua. La data angajarii nu s-a adus carnetul de munca si nici pana la data plecarii. Dupa 6 luni persoana in cauza pleaca. In situatia data eu ca angajator trebuie sa-i dau un document din care trebuie sa reiasa vechimea. Intocmesc o adeverinta care respecta un anumit continut se semneaza, se stampileaza, se trimite la ITM si apoi se preda angajatului. Este corecta procedura asta?
Multumesc frumos.
Eu cred ca nu se trece o asemenea adeverinta fara viza ITM-ului ... :)
foarte corect procedat.
Imi pare rau dar nu sunt de acord cu raspunsul dvs. Am convingerea ca un document care nu este vizat de ITM nu confera siguranta pentru a putea fi trecut in Carnetul de Munca. Nu spun ca nu exprima o realitate, spun ca nu are acest element de siguranta (viza ITM). Multumesc.